تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

حکمت نور

  حکمت نور

  حقیقت عالم معنی خود را به زبا ن رمز و تمثیل بر ساکنان عالم خاکی متجلی می سازد و به هر ملت به زبانی مناسب با احوال و روحیات آنان سخن می گوید ،در ایران شاید مهمترین تمثیل جهان مینویی نور باشد که آنچنان در دل ایرانیان جای دارد که فضای برونی و درونی آنان را از ولادت تا مرگ تعیین می کند و بر روحیه آنان اثر می گذارد . همان نور بود که اساس آئین زرتشی قرار گرفت و در قران کریم پروردگار متعال خود را نور آسمان و زمین می خواند و همه عالم تجلی نور پروردگار است.(ایران پل فیروزه ص 76 )

  ذات نور مطلق اول خداوند مستمرا در حال درخشندگی است و نور افشانی،از تجلی این نور است که همه چیز به وجود می آید.یعنی اینکه با شعاع خویش آنها را حیات می بخشد. همه اشیاء عالم از نور ذات او سرچشمه گرفته اند و همه زیباییها و کمالات عطیه ای از مخزن بی کران وی می باشند و حصول کامل به این مرتبه از اشراق به رستگاری کامل است. (حکمت الاشراق –سهروردی ترجمع خانم اسمیت .خواندنی های عرفانی در اسلام – ص 79) 

  امر ظهور جهان جز نور او نیست .چنانکه شیخ محمود شبستری می فرماید:

  جهان جمله فروغ نور حق دان       حق اندر وی ز پیدایی است پنهان

  چون نور ندارد نقل و تحویل         نیاید اندر او تغییر و تبدیل (گلشن راز)

  "روشنایی" کالبدی است مادی برای بزرگترین نیرویی که حواس انسان توان دریافت آنرا دارد و می توان امیدوار بود که نیروی رمز آلود خود را تا به افق های آینده حفظ کند. منطقی به نظر نمی رسد که تصور کنیم اصلی ترین کاربرد آن تنها قابل رویت نمودن پدیده های مادی جهان باشد . بلکه به نظر می رسد که پیش از آن،میلی بشری که نور همیشه نماد آن بوده است او را به دنبال روشنایی می کشاند  میل دستیابی به حقیقتی وسیع تر و باز به نظر منطقی نمی آید که نسبت به این نماد حقیقت در معماری آینده بی اعتنا یا کم التفات باشیم .

  مجموعه اداکات ما .مملو از نمادهای قراردادی است .اما نور نمادی است که به صورت طبیعی و نه قراردادی در ناخوداگاه جمعی انسان جای دارد .نور همواره رمز "حقیقت" بوده است.(رضوی .نیلوفر –معماری مساجد .مجموعه مقالات .دانشگاه هنر 1379.جلد 1-ص 332 )

  گریز از تاریکی و ظلمت در پناه نور و پذیرایی رنگ گشتن در دل بیرنگی ها و استفاده گاه و بی گاه و غیره منتظره در پیدایی فضای ملکوتی با ایجاد فضای مکث و نور غیر مستقیم و لایه لایه کردن نور و فضا و  رنگ و ....از نکاتی است که معماران برای افزایش معنویت فضای معمارنه خود بکار گرفته اند.

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : فضای ,جهان ,عالم ,حقیقت ,حکمت ,آنان ,
  حکمت نور

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر